top of page

הרמח"ל 

רבי משה חיים לוצאטו, רמח"ל (ה'תס"ז, 1707 - כ"ו באייר ה'תק"ו, 1746), רב, מקובל, סופר, חוקר רטוריקה ומשורר במאה השמונה עשרה.

תולדותיו

הרמח"ל נולד בעיר פאדובה שבאיטליה בשנת 1707. תחילת המאה ה-18 היתה תקופה לא פשוטה ליהודי אירופה. העולם היהודי היה עדיין בעיצומם של תהליכי התאוששות מהפוגרומים הקשים שפקדו אותו במאה ה-17. כמו כן, עלייתה ונפילתה של התנועה המשיחית שבראשה עמד משיח השקר שבתאי צבי, הותירה גם היא חותם ניכר בעם. כתוצאה מכך היהודים בקהילות אירופה הפכו חשדנים ומסוגרים יותר.

משה חיים לוצאטו היה ילד מבריק, עילוי בעל כשרונות נדירים וזיכרון יוצא מגדר הרגיל. כבר מגיל צעיר הוא השתוקק להבין את סוד החיים ואת המקור שלהם, והחל לחפש תשובות לשאלות המהותיות ששאל.

רצונו הבלתי מתפשר למצוא מענה הוביל אותו אל חכמת הקבלה, שאותה החל ללמוד בגיל מוקדם מאוד אצל רבי יהושע בסן. כבר בגיל ארבע עשרה ידע בעל פה את כל כתבי האר"י, ואת חיבוריו הראשונים כתב בגיל שבע עשרה. עם השנים החלה להתפשט השמועה עליו בעיר מולדתו.

חבורה מצומצמת של מקובלים שהכירו בגדלותו, התאספו סביבו בכוונה ללמוד ממנו את השיטה להתעלות הרוחנית. אולם, מלבד תלמידיו איש לא הבין אותו.

 

מקובל נרדף

"כל חכמת הקבלה היא רק לדעת הנהגתו של הרצון העליון, על מה ברא כל הבריות האלה? ומה הוא רוצה בהם? ומה יהיה סוף כל סיבובי העולם?" (הרמח"ל, "דעת תבונות", עמ' 21).

החיבורים שכתב עוררו חשדנות והתנגדות רבה בקרב רבני הקהילה, שלא הבינו כלל את העומק הרב שטמון בכתביו. התנגדות זו הפכה במהרה להאשמות שווא ולרדיפות קשות. הם אילצו את מורהו, הרב בסן, להשביע את הרמח"ל שלא יפרסם דבר לפני שיצונזר וייבדק על ידיהם או על ידי רבו. השבועה שנשבע צמצמה במידה רבה את הכתיבה, אך הוא לא ויתר ועבר ללמד את חכמת הקבלה בעל פה.

כשהחריפו הרדיפות והפכו כה קשות, נאלץ הרמח"ל לעזוב את עיר מולדתו וב-1733 החל במסע לאמסטרדם. אולם גם עזיבתו לא הרגיעה את רבני איטליה, הם המשיכו לרדוף אותו וקראו לכל אדם למסור לידיהם מידע שיעזור להם להצדיק את האשמותיהם כלפי הרמח"ל.

הם הפיצו אזהרות מפניו בקהילות היהודיות הגדולות של גרמניה ופולין. וכך כאשר שהה הרמח"ל בפרנקפורט, הוא נתפס על ידי רבני העיר וזומן לבית הדין תחת האשמות שונות מתוך מטרה להביא לשריפת כתביו. אמנם הדיינים לא הצליחו למצוא דבר בכתביו שהפר את ההגבלות המקוריות שהוטלו עליו, אך למרות זאת הם הוציאו גזר דין קשה שהגביל אותו עוד יותר: הוא אולץ לחתום על מסמך שאסר עליו להפיץ את הקבלה לגמרי - לא בעל פה ולא בכתב. כתב היד היחיד שנשא עמו, "מאמר הוויכוח", הוחרם על ידי רבני העיר, וכמו כן נקבע שיוטל חרם על כל אדם שיעיז לעזור לו.

במשך מסעותיו המשיך הרמח"ל לדאוג לתלמידיו שבאיטליה וניהל איתם חליפת מכתבים ממושכת. במכתביו הוא הביע את אהבתו ודאגתו הרבה והפציר בהם להמשיך ללא פחד וללא בושה בלימוד ספר הזוהר. הקשר שהם ניהלו עם רבם הביא עליהם צרות ורדיפות רבות, אולם הם סירבו לוותר על ההזדמנות הייחודית להיות תלמידיו.

במכתב מיוחד שכתב, מתאר הרמח"ל את תלאותיו הממושכות והקשיים שעבר בזמן הרדיפות הבלתי פוסקות. יותר מכל בולט הסבל שחש מכך שנמנע ממנו לממש את הדבר החשוב ביותר עבורו: להפיץ ברבים את חכמת הקבלה. המשפט בפרנקפורט היווה רק פתיח לסדרת אירועים, שבשיאם הוחרמו כתביו, הוכרזו ככתבי כפירה וחלק מהם אף נשרף באש. לאור דברים אלה, מרגש לגלות שגם בעיצומן של הרדיפות, המשיך הרמח"ל לכתוב ספרים ולשלוח איגרות לתלמידיו שנותרו באיטליה.

תאריך פטירה

כ"ו באייר ה'תק"ו, 1746

חיבוריו

אדיר במרום, מסילת ישרים ,דרך השם ,דרך תבונות ,דעת תבונות , ספר הכללים , קל"ח פתחי חכמה ,דרך עץ החיים ,קנאת ה' צבאות ,דרך חכמה ,משכני עליון ,מאמר הגאולה,זוהר תנינא,עשרה אורות,פנות המרכבה,האילן הקדוש ,מאמר הוויכוח ,חוקר ומקובל ,מלחמת משה ,פתחי חכמה ודעת ,בנין עולם,סוד ה' ליראיו,תקטו תפילות ,תיקונים חדשים ,קיצור כוונות ,ספר עיקרי הדינים ,מאמר העיקרים ,אגרות רמח"ל ,ירים משה ,ספר השירים 

2010 - present

2010 - present

פועלו 

"הנשמה מתפשטת בחלקי הגוף ונכללת בכלל אחד בלב בסוד ההבנה, שזהו "הלב מבין", כי ההבנה של הלב היא ממש ראיה, כי כמו שהעיניים רואים, כך הוא הבנת הנשמה שהיא רק הסתכלות" (הרמח"ל, "אדיר במרום", עמוד רע"ד).

לאחר שהגיע הרמח"ל לאמסטרדם הרדיפות נרגעו מעט. דווקא שם הפצירו בו רבים מאנשי הקהילה שילמד אותם את הקבלה. בתקופה זו זכה הרמח"ל לשלווה יחסית שבמהלכה הוא חיבר את ספריו הבולטים ביותר, ביניהם "מסילת ישרים" ו"דרך ה'". מסופר שכאשר המקובל הגדול,

הגאון מווילנה, קרא בפעם הראשונה את הספר "מסילת ישרים", הוא אמר ש"אור גדול יָצָא לעולם" ושאילו היה הרמח"ל בחיים, "הוא היה הולך אליו ברגליו" כדי ללמוד ממנו את חכמתו! ז.י. ע. א

במהלך חייו, כתב הרמח"ל כמאה ועשרים ספרי לימוד, הגיון, פיוט ומחזות. אך למעשה, כל כתביו, ללא יוצא מן הכלל, עסקו כולם בחכמת הקבלה. לצד אלה כתב גם מאה וחמישים מזמורים במתכונת תהלים ואגרות רבות. עם ספריו נמנים: "אדיר במרום", "קל"ח פתחי חכמה", "מגדל עוז", "דעת תבונות","חוקר ומקובל" ועוד.

בין ספריו בולט חיבור קטן ומיוחד בשם " מִשְׁכָּני עליון", שבו הוא מתאר בפרטי פרטים את מבנהו של בית המקדש השלישי. "בית המקדש השלישי" מסמל את השלב האחרון והגבוה ביותר בתיקון של האנושות. הרמח"ל שהתעלה לפסגת הסולם הרוחני, חש את הקשרים ההדוקים בין כל הנשמות שמתגלים במצב זה והביע זאת במאמרו.

הנצחתו

בשנת 1743 עלה הרמח"ל לארץ ישראל והתיישב בעכו. שנותיו האחרונות של הרמח"ל לוטות בערפל. כל שידוע לנו הוא שהרמח"ל נספה עם משפחתו במגפת דבר קטלנית שפשטה בעיר עכו באביב 1746 ושהוא נקבר בטבריה.

הרמח"ל היה ללא ספק אחד מגדולי המקובלים בהיסטוריה. השפעתו הרבה ניכרת על כל המקובלים הגדולים שצמחו אחריו, החל מהגאון מווילנה, שהיה האדם היחיד שהבין אותו, וכלה בשני המקובלים הגדולים האחרונים, הרב קוק ובעל הסולם. דווקא על רקע דמותו המיוחדת ורצונו העז להפיץ את חכמת הקבלה בולטת האטימות של בני דורו, שרדפו אותו באכזריות ובכך הסבו נזק עצום להתקדמות הרוחנית של הדורות הבאים. לא לחינם אמר המגיד ממזריטש כי הדור שבו חי הרמח"ל לא היה ראוי להבין את מעלתו.

bottom of page